sobota, 18 kwietnia 2009
Święty Mikojan w aureoli nietykalności
Rok 1917. Baku, Azerbejdżan. Do egzotycznego, kaukaskiego kraju trafiła proletariacka nawałnica rewolucji październikowej. Wśród głównych komisarzy rewolucyjnych znajdował się młody Ormianin, absolwent seminarium duchownego, Anastas Mikojan. Walczył on w oddziałach Armii Czerwonej w Azerbejdżanie. Właśnie wtedy rozpoczęła się jego kariera polityczna, która zawiodła go aż na najwyższe kremlowskie stanowiska. W roku 1934 został członkiem Politbiura KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii - najwyższej rady decydującej o losach Związku Radzieckiego. Poparcie, udzielone przez niego Stalinowi na drodze do władzy oraz brak aspiracji do najwyższych funkcji w sprawowaniu rządów pozwolił mu przetrwać okres stalinowskich czystek lat 30. Po śmierci Generalissimusa w roku 1953 przyłączył się do grupy Chruszczowa, która walczyła z dawną kliką stalinowską (Berią, Kaganowiczem, Malenkowem). Mikojan utrzymał się w radzieckim Politbiurze przez 31 lat, aż do roku 1965, gdy przeszedł na emeryturę. Przez ten czas prześlizgnął się bez uszczerbku przez liczne czystki i walki frakcyjne w kierownictwie partii.
piątek, 17 kwietnia 2009
Krótko o tym, jak wykipiał kocioł bałkański
Półwysep bałkański, zamieszkiwany od wieków przez 9 narodowości, przez niemal 500 lat znajdujący się pod panowaniem tureckim, w wieku XX stał się areną walk o wyzwolenie nielicznych, ale za to znacznie różniących się pod względem kulturowym i etnicznym nacji. W trakcie dwóch wojen bałkańskich w latach 1912-13 Liga Państw Bałkańskich (Bułgaria, Grecja, Rumunia, Serbia) wyparła wojska tureckie z ziem leżących po europejskiej stronie cieśniny Bosfor. Później w roku 1914, zamordowanie austriackiego następcy tronu, Franciszka Ferdynanda, przez serbskich terrorystów, przyczyniło się do wybuchu I wojny światowej. Po wojnie, tereny wyzwolone wcześniej spod hegemonii tureckiej (Serbię, Czarnogórę) oraz ziemie odebrane Austriakom (Karyntię, Dalmację) zjednoczono pod berłem dynastii Karadziordziewiczów w ramach Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Państwo to, pomimo antagonizmów między bałkańskimi narodami, sprawiało wrażenie trwałości. Tak było do aż do 17 kwietnia 1941 roku. Tego dnia, 68 lat temu, Jugosławia skapitulowała przed potęgą armii niemieckiej...
czwartek, 16 kwietnia 2009
Pomoc, która podzieliła Europę
16 kwietnia 1948 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry S. Truman, podpisał ustawę, zgodnie z którą do wyniszczonych przez II wojnę światową państw Europy zachodniej i centralnej trafiła pomoc materialna, przeznaczona na odbudowę gospodarki. USA przekazywało europejskim państwom towary, z których dochód miał pomóc w rozruszaniu wyniszczonej ekonomii. Kompleksowe działania gospodarcze zyskały potoczną nazwę Planu Marshalla - od nazwiska ówczesnego sekretarza stanu USA (odpowiednik ministra spraw zagranicznych). Łącznie, pomoc finansowa dla wszystkich objętych nią krajów starego kontynentu, w latach 1948-51, wyniosła 14 mld ówczesnych dolarów (w przybliżeniu 140 mld dzisiejszych). Najwięcej z amerykańskiej pomocy skorzystała Wielka Brytania (3,3 mld USD), tuż za nią plasowała się Francja (2,3 mld USA). Utworzona w 1949 roku Republika Federalna Niemiec otrzymała 1,95 mld dolarów. A ile w takim razie dostała Polska - ofiara agresji Niemiec i Związku Radzieckiego, państwo, które doznało ogromnych strat materialnych i moralnych? Otóż, Polska z Planu Marshalla nie otrzymała ani grosza...
środa, 15 kwietnia 2009
Czy nazistowski zbrodniarz będzie deportowany do Niemiec?
Wczoraj, 14 kwietnia, Federalny Sąd Apelacyjny w stanie Ohio w USA odroczył deportację do Niemiec człowieka oskarżonego o współudział w zamordowaniu 29 tys. Żydów w obozie zagłady w Sobiborze. Tym człowiekiem jest John (właśc. Iwan) Demianiuk, emerytowany mechanik samochodowy. Były strażnik w obozach koncentracyjnych we Flossenburgu, Treblince i Majdanku orzekł, że ewentualna podróż samolotem dla Niemiec byłaby dla niego "torturą", a poza tym upiera się przy swojej niewinności...
wtorek, 14 kwietnia 2009
Guenter Verheugen z wizytą w województwie śląskim
Na zaproszenie eurodeputowanego Jerzego Buzka, do Polski przybył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Niemiec Guenter Verheugen. Niegdyś, w latach 1997-2001, pełnił on funkcję unijnego komisarza ds. rozszerzenia. Obecnie piastuje w strukturach unijnych urząd komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości. Zaaranżowane przez byłego premiera Buzka spotkanie w Gliwicach dotyczyło przede wszystkim roli specjalnych stref ekonomicznych w dobie kryzysu oraz roli innowacyjności w gospodarce. Verheugen oficjalnie poparł kandydaturę Jerzego Buzka na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Korzystnie wypowiedział się również na temat mijających 5 lat współpracy z nowymi członkami Unii. Wspomniał również o książce "Rozszerzenie", którą stworzył wspólnie z Markiem Orzechowskim, a która trafi na półki księgarń w przyszłym miesiącu. Podczas wizyty na Śląsku Verheugen zawitał do magistratu miejskiego w Częstochowie, a wieczorem 5 kwietnia odwiedził klasztor na Jasnej Górze.
poniedziałek, 13 kwietnia 2009
Korsarze z Czarnego Lądu
Wczoraj wieczorem załodze amerykańskiego statku USS Bainbridge udało się odbić z rąk somalijskich piratów kapitana kontenerowca spółki Maersk Alabama, Richarda Philipsa. Wskutek ataku amerykańskiego statku, zginęło 3 spośród 4 porywaczy. Przywódca pirackiej bandy zagroził odwetami, skierowanymi przeciwko Amerykanom. Środowy (8 kwietnia) atak korsarzy na amerykański kontenerowiec był kolejnym z serii porwań, ciągnących się od roku 2006. Czy rząd somalijski jest w stanie ukrócić piracki proceder?
66. rocznica odkrycia masowych grobów w Katyniu
Dokładnie 66 lat temu, 13 kwietnia 1943 roku radio berlińskie poinformowało o odkryciu masowych mogił polskich oficerów w Lesie Katyńskim, w pobliżu osady Gniazdowo pod Smoleńskiem. Oficerowie zostali zamordowani przez NKWD, a do dnia ogłoszenia tej informacji wydobyto z ziemi ok. 400 zwłok. 22 czerwca 1941 roku Niemcy dokonały inwazji na Związek Radziecki. Zgodnie z taktyką Blitzkriegu, posługującą się zaskakującymi, zmasowanymi atakami, w ciągu kilku tygodni zajęli większość zachodnich połaci państwa sowieckiego. W granicach III Rzeszy znalazły się m.in. polskie ziemie, okupowane od września 1939 roku przez ZSRR, a także Ziemia Smoleńska. W roku 1942, gdy wojska niemieckie utknęły pod Stalingradem, a fortuna wojenna zaczęła odwracać się od Hitlera, Niemcy jak powietrza potrzebowali wywołania wewnętrznego konfliktu w obozie aliantów, by przestali wzajemnie udzielać sobie wsparcia militarnego oraz zerwali stosunki dyplomatyczne i handlowe.
niedziela, 12 kwietnia 2009
Ruszamy do boju!

Witam na łamach mojego blogu o tematyce historycznej. Założyłem go, żeby dzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami oraz przemyśleniami związanymi z wydarzeniami, które miały miejsce w ciągu ostatniego stulecia. Szczególną uwagę i lwią część miejsca w moim skromnym internetowym kąciku chciałbym poświęcić wydarzeniom lat 30. i 40. XX wieku, jako że okres ten odcisnął ogromne piętno w dziejach ludzkości i jeszcze przez wiele lat pozostanie w centrum uwagi nie tylko historyków, ale również politologów, socjologów, specjalistów od historii wojskowości i techniki oraz w równie dużej mierze - zwykłych ludzi, których jak magnes przyciąga tematyka największej "zawieruchy" w dziejach świata.

 Na stronie zamierzam publikować również własne recenzje książek historycznych. Znajdować będą się tutaj

17:01, kosynuer
Link Dodaj komentarz »
1 , 2
 
HistaVIEW w katalogu Gwiazdor

Ilość odwiedzin:

Banery:


Katalog stron internetowych

Katalog Dobrych Stron DI